על המועדון

 • "רצי הסמטה" הינו מועדון אתלטיקה מקצועי ללא מטרות רווח. המועדון הוקם כפרויקט חברתי שמטרתו העצמת נערות ונערים מהפריפריה החברתית באמצעות פעילות ספורטיבית משמעותית.בין חברי המועדון ילדות וילדים בעיקר ממוצא אתיופי אך גם ממוצא אריתראי, סודני, דארפורי, ישראלי, ניגרי ועוד. המועדון פתוח לקבל כל ילד או ילדה באשר הם ופועל כיום בדרום תל אביב, יפו, אור יהודה ובית שמש.
 • המועדון מספק לנערות ולנערים משכונות חלשות מסגרת ספורטיבית מקצועית בתחום האתלטיקה הקלה. הילדים נפגשים לפעילות בין 2 ל 7 פעמים בשבוע, תלוי בגיל וביכולת, ומשתתפים בתחרויות מקצועיות של איגוד האתלטיקה בארץ, מחנות אימונים, פעילויות שונות וכן ייצוג ישראל והמועדון בתחרויות בינלאומיות בארץ ובחו"ל.
 • ״בית הסמטה״ שבשכונת עזרא בדרום העיר תל אביב, משמש כמקום מפגש וכמרכז למידה, בא נפגשים הילדים אחרי הצהרים לשיעורים פרטיים במקצועות השונים, פגישות חברתיות ואימונים משותפים. כל ילדי הסמטה נמצאים תחת מעקב וסיוע פדגוגי לצורך הכוונתם לרכישת ידע, והשכלה אשר יאפשרו להם להשתלב בחברה, להתגייס, לרכוש השכלה אקדמאית  ולהתפרנס בכבוד בבוא היום, כשווים בין שווים.
 • כל חינוך וערכי המועדון מושתתים על שוויון בין כולם ללא שום הבדל משום סוג שהו (מועדון ״עיוור צבאים״ כלשונם). ילדי המועדון נמנים על שלוש הדתות, לאומים רבים, אזרחים ושאינם אזרחים. כולם שווים בין שווים טובים בין טובים.
 • לאחר שש שנות פעילות ענפה ואינטנסיבית, המועדון הגיע להישגים חברתיים, לימודיים וספורטיביים יוצאים מן הכלל. המועדון הוא מועדון האתלטיקה לנוער הגדול ביותר והחזק ביותר בארץ. הילדים הפכו מילדים אנונימיים לילדים אהובים ושווים לשאר הילדים והמבוגרים בענף האתלטיקה בארץ.

״אנו מאמינים באמונה שלמה כי אנו מגדלים את דור האתלטיקה הבא של מדינת ישראל לרבות אלופים אולימפיים ובד בבד גם את מנהיגי דור העתיד של מדינת ישראל בקרב הקהילות השונות. אנו מחדירים אמונה זו לילדים ומחנכים אותם לשאוף לטוב ביותר. כל ילד בפרויקט יודע ומבין כי הוא שותף מלא גם לכל הצלחה של ילד אחר והצלחה של אחד היא בראש ובראשונה הצלחה של כולם ובזכות כולם.״ 

 • במסגרת ההצלחות החברתיות של המועדון ניתן להצביע על שינוי משמעותי בקרב חברי המועדון ובקרב הילדים הבאים איתו במגע וכן בקרב קהילות ההורים והחברים של ״רצי הסמטה״. הילדים מראים לא רק שיפור בלימודים (האגודה מחייבת אותם לבגרות מלאה כתנאי להשתתפות בתוכנית, הכנה לאקדמייה ולימודים גבוהים מותאמים לכל אחד ואחת) אלא גם שיפור חברתי משמעותי. אין הבדל מעמדות בין הילדים (ישראלי, פליט, שחור או לבן). הילדים חברים אחד של השני ועוזרים האחד לשני, בקבוצה ומחוצה לה. מעמדם בקהילה התחזק ואורך החיים שלהם מרחיק אותם מכל פעילות פסולה שחלקם לקחו בה חלק פעיל קודם לכן. שינוי מדהים מתרחש בקרב הילדים אשר פוגשים את ילדי "הסמטה" במסגרת פעילות האתלטיקה. בתחילת הדרך התקבלו הילדים בחשד ובזרות גדולה. כיום הם למעשה שווים בני שווים ומוערכים מאוד כתוצאה מאופיים, אורך חייהם השונה והישגיהם בספורט. ועל כך גאוותנו.
 • ההצלחות של המועדון אינן רק חברתיות כי אם גם מקצועיות. הילדים ייצגו את מדינת ישראל בהמון תחרויות בין לאומיות (יבשתיות ועולמיות), כיחידים וכקבוצה ואף הגיעו להישגים אישיים וקבוצתיים מרשימים בתחרויות אלו.  כך, נבחרת של 6 בנות ייצגה את ישראל באליפות העולם לבתי ספר שנערכה בסין, קבוצה נוספת יצגה את המועדון באליפות אירופה והגיעה רביעית מתוך כל מדינות אירופה ויחידים ייצגו את ישראל בכבוד ומספר רב של תחרויות בינלאומיות. מספר רב של ילדים מחזיקים בתארים לאומיים כאלופי ישראל וסגנים וכשיאני ישראל במגוון מקצועות אתלטיקה השונים. לפני מספר ימים הוכרו שני ספורטאים ככוח העתודה של נבחרת הפליטים של האו״ם לאולימפיאדה הבאה.
 • הסגל המקצועי, כולל מאמנים מקצועיים ורכזים חברתיים וכן מתנדבים רבים התורמים כל אחד בתחום התמחותו. כל הצוות ללא יוצא מן הכלל מסור כולו לפרויקט ורואה את המרכיב החינוכי כחלק מתפקידו. המועדון למעשה מחפש את הילדים הללו אקטיבית ומביא אותם לקבוצה לאחר שכנועים לא מבוטלים, לרבות קשר עם המשפחות.
 • מסגרת נוספת שבה פעיל המועדון הוא תכנית פדגוגית המנחה ומדריכה את חברי המועדון לרכוש השכלה אקדמאית ומקצוע על מנת לאפשר להם לעמוד על רגליהם מבחינה כלכלית והמאפשרת להם עתיד ואפשרות התקדמות למעמד סוציואקונומי טוב יותר. במסגרת זו מתקיים מסלול להכשרת מאמנים בקרב הילדים הבוגרים של הקבוצה כדי שימשיכו ויאמנו בה וירחיבו את שורותיה. במסגרת זו, מאמנים היום ילדי הקבוצה מאות ילדים בגיל יסודי ואחראים עליהם לכל דבר ועניין. במסגרת זו, הגיעו 3 נערות בוגרות המועדון להקלט באוניברסיטאות בארץ ובארה״ב, עם מלגת לימודים מלאה.

בית הסמטה

 • לאחרונה הוקם ״בית הסמטה״ ברחוב אורים 30 בשכונת עזרהבדרום העיר תל אביב, במטרה לשמש מרכז למידה לבני נוער ובמטרה להביא את ילדי צפון העיר לדרומה.
 • במסגרת בית הסמטה מקבלים חברי האגודה תמיכה פדגוגית לימודית, לרבות, שיעורי תמיכה במקצועות הנלמדים בבתי הספר, השלמה לבגרויות, הכנה לפסיכומטרי ואולפן עברית ואנגלית.

המוטו שלנו

״אנו מאמינים בכל לבנו, כי בכוחה של מסגרת ספורטיבית-חברתית לשנות את מסלול חייהם של הנערות והנערים ולסייע להם להפוך לתלמידים טובים יותר, מנהיגים חברתיים ואתלטים מקצועיים.

המועדון מקדיש תשומת לב מיוחדת לילדות ונערות, מתוך תפישה שנגישותן למסגרות ספורטיביות נמוכה יותר בשל המוסכמות החברתיות לגבי נשים בספורט.״


למה ״הסמטה״?

כי נולדנו וגדלנו בסמטאות של השכונות הדרומיות של תל אביב יפו. אנחנו אוהבים אותן וגאים בהן. וחשוב לנו להגיד לכולם כי גם בסמטאות קטנות גדלים אנשים גדולים.


עמותת ״יהורז״

המועדון מנוהל על ידי עמותת "יהורז" ע"ש רב סרן יהורז כשר ז״ל בהובלת, פרופ' אסא כשר, אשר פועלת במספר תחומים חברתיים מזה למעלה מ 26 שנה. פעילות המועדון ממומנת מתרומות ומתמיכת המדינה. כל פעילות העמותה הינה התנדבותית לחלוטין וכל כספי התרומות (100%) משמשים לצרכי הילדים בלבד. בין התומכים העיקריים של הקבוצה ניתן למצוא את בית ההשקעות אלטשולר שחר, קבוצת ירזין סלע, קבוצת מאיר, עיריית תל אביב, אלטמן, ועוד רבים וטובים. 

קישורים

פייסבוק - רצי הסמטה ע"ש רס"ן יהורז כשר ז"ל

אתר האגודה

:שותפים לדרך

לוגו מרכז הפועל
לוגו קק
wilding
לוגו עיריית קריית מלאכי מחלקת ספורט
לוגו רצי הסמטה
דוגלה
BIG KASTINA
אלטשולר שחם